984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

34 Bal Letni na potrzeby Muzeum Polskiego w Ameryce już za tydzień

„Muzeum jest instytucją kosztowną, jednak nie jest luksusem – jest koniecznością. Jest pomnikiem naszych przodków i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Jest naszym obowiązkiem, aby zachować i rozwinąć Muzeum Polskie w Ameryce”.

Walter L. Sojka (Publikacja z okazji drugiego Balu MPA, 1980 r.)

Komitet I Balu w 1979 roku gotowy do Poloneza. Sabina Logisz, Ted Swigon, Elaine Kosowska, Joseph Zurawski, Dolores i Eugene Molek, Clara i Edward Winecki, Virginia i Edwin Cudecki,  Estelle Springle, Walter Sojka, Martha i Joseph Kwiat  fot.archiwum MPA

Za tydzień, w piątek 6 czerwca, odbędzie się 34. doroczny Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce. W przeszłości odbywał się w najwspanialszych salach i hotelach w Chicago i na przedmieściach (m.in.: Chicago Yacht Club, River Forest Country Club, Starlight Inn, Oak Meadows Country Club, Café La Cave, The Mid –Day Club Chase Tower, Sheraton Chicago Hotel &Towers).

Tym razem zapraszamy do Gallerii Marchetti, w śródmieściu Chicago. Nagrodę Ducha Polskości otrzyma Joann S. Ozog – zasłużona wieloletnia wolontariuszka MPA. Do tańca tradycyjnie i pięknie zagra Anthony Kawalkowski Orchestra.

 Joann S. Ozog na balu w 1987 roku fot.archiwum MPA

Laureatka Nagrody Ducha Polskości w 2014 roku Joann S. Ozog, na balu w 2013  fot.J. Siegel

Dyskusje dotyczące zapoczątkowania dorocznej imprezy dochodowej na rozległe potrzeby muzeum, nabrały tempa w 1978 roku, kiedy to kilka osób podjęło się zorganizowania pierwszego Balu Letniego MPA. Na czele komitetu stanęli wtedy śp. Sabina Logisz oraz późniejszy laureat nagrody Ducha Polskości z 2005 r., do dziś uczestnik każdego balu, Walter L. Sojka. W publikacji balowej z 1979 roku, tak piszą o początkach: „Pomysł zorganizownia corocznej imprezy dochodowej na korzyść Muzeum Polskiego w Ameryce wyrósł z autentycznej troski o kontynuację jego realnego istnienia. Wasza obecność tu dziś przekonuje nas, że pomysł znalazł pełną akceptację i że udało się nam stworzyć w środowisku polsko-amerykańskim, tradycję balu letniego na rzecz MPA, który w miarę upływu lat, stanie się jeszcze piękniejszy i przynoszący coraz większe korzyści”.

Komitet pierwszego balu w 1979 roku. Dolores Molek, Sabina Logisz, Walter Sojka, Estelle Springle, Edwin Cudecki, Berenice Hyatt, Ted Swigon, Clara Winecka, Martha Kwiat, Elaine Kosowska, Helena Wajda  fot.archiwum MPA

Pierwszy bal MPA odbył się w poniedziałek 16 lipca 1979 roku w Chicago Yacht Club, u zbiegu ulic Monroe i Michigan. Oprawę muzyczną przygotowała wtedy orkiestra Davida Romaine (którą w kolejnych latach, na dobre zastąpiła orkiestra Kawałkowskiego). Bal rozpoczęto polonezem w wykonaniu członków pierwszego komitetu balowego. Wsród tańczących, oprócz wymienionych wyżej, znaleźli się Dolores Molek, pełniąca finkcję sekretarza, skarbnik Elaine Kosowski, a wodzirejem był Theodore J. Świgoń, autor zaproszenia z czerwonym makiem, który do dziś pojawia się na wszystkich wydawnictwach związanych z balem. Symbolikę maka wyjaśnia cytat w publikacji balowej: „Kwiat maku wybrany został na symbol balu letniego z dwóch powodów; jest typowym, dziko rosnącym kwiatem polskim, który dla Amerykanów stał się symbolem bitwy w regionie Flanders, a dla Polaków bitwy o Monte Cassino”.

Uczestnicy Balu Letniego MPA w 1982: Roman Pucinski, Joseph Drobot, Aloysus Mazewski, Lozef Zurawki i Walter Mieczynski

Książka towarzysząca balowi, która do roku 2006 miała identyczną szatę graficzną, zawiera: nazwiska uczestników balu, darczyńców, członków komitetu, a od 1987 prezentuje corocznie postać laureata nagrody Ducha Polskości (Polish Spirit Award), którą na przestrzeni lat otrzymało 28 wybitnych osób i organizacji.

4---1988-Biskup-abramowicz-odbiera-Spirit-Award

T. Świgoń, późniejszy prezes MPA w publikacji z 1980 tak pisał o misji balu:
„Odpowiedzialność, którą wzięliście na siebie wspierając Muzeum, jest wielka. Biblioteka, archiwum i zbiory zgromadzone w Muzeum stanowić będą dla przyszłych pokoleń bezcenne źródło poznania życia Polonii amerykańskiej. Dzięki Waszej pomocy zapewniacie, że nasze wspólne, ponad tysiącletnie dziedzictwo zostanie zachowane dla przyszłości”.

Szanowni Państwo – przybywajcie licznie. Przebogate zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce, powstałego w 1935 roku, coraz bardziej potrzebują Waszej pomocy, zaangażowania i wsparcia. Zapraszamy.

Halina Misterka
archiwista MPA