984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (773) 384-3352 | We are Currently Closed

Biblioteka MPA – dzieje się i dziać się będzie

Wprawdzie lato w pełni, ale już możemy pokusić się o podsumowanie naszego wiosenno-letniego sezonu, który przyniósł Bibliotece Muzeum Polskiego w Ameryce (BMPA) wiele przedsięwzięć oraz imprez, które przyciągnęły licznych gości. Zapraszamy Państwa na krótki rekonesans po najważniejszych…

Niektórzy wolontariusze pomagający przy wyprzedaży duplikatów

Niektórzy wolontariusze pomagający przy wyprzedaży duplikatów

 

– Spotkanie z powieścią „Prawiek i inne czasy” oraz twórczością Olgi Tokarczuk, które odbyło się w ramach Klubu Książki „Trzeci Wtorek” i które przyniosło jego uczestnikom wiele radości płynącej z odkrywania dzieła i osobowości autorki przy wykorzystaniu pokazu slajdów z miejsc, w których żyła i które opisała wybitna współczesna pisarka. Spotkanie zaowocowało narodzinami nowych inicjatyw, a zamieszczony w „Dzienniku Związkowym” artykuł na ten temat autorstwa Dariusza Lachowskiego ukazał Bibliotekę w nowym świetle. Kolejne spotkanie Klubu Książki „Trzeci Wtorek” odbędzie się w BMPA 20 stycznia 2015 r. Omawiać będziemy „Listy na wyczerpanym papierze” Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Książki czekają w bibliotece na czytelników i słuchaczy, gdyż ta publikacja wyposażona jest także w płytę z mp3.

– Wyprzedaż duplikatów książek, tym razem trwającą dłużej, co pozwoliło nam przyciągnąć i poznać nowych czytelników oraz zgromadzić sumę ponad 4250 dolarów. Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w wyprzedaży. Pozostałe duplikaty w części przekazano zaprzyjaźnionym z BMPA niedochodowym instytucjom, a część z nich będzie stale dostępna w bibliotece, aby zainteresowani czytelnicy mogli uzupełniać zasoby swoich domowych bibliotek i zasilać w ten sposób fundusz przeznaczony na zakup nowych tytułów.

Uczestnicy Klubu Książki Trzeci Wtorek w BMPA fot.Małgorzata Kot

Uczestnicy Klubu Książki Trzeci Wtorek w BMPA fot.Małgorzata Kot

 

– Recital fortepianowy Michała Korzistki, z którego dochód z woli artysty przeznaczony został na projekt konserwacji starych druków BMPA, zapewnił zebranym w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz melomanom niezapomniane przeżycia, gdyż obejmował brawurowo, a przy tym lirycznie zagrane utwory Fryderyka Chopina (Scherza, Polonez As-dur; Ballada F-dur op. 38) i słynny Menuet antyczny op. 14 nr. 1 Ignacego Jana Paderewskiego. Ponieważ 29 czerwca przypadała 73. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, goście koncertu mogli zwiedzać Salę Paderewskiego w MPA z wyeksponowanymi tam licznymi pamiątkami po mistrzu.

Biblioteka MPA posiada wiele starych druków objętych zainicjowanym w 2012 roku programem „Rare Book Conservation Project”. Dotychczas BMPA poddało konserwacji 30 najstarszych książek z lat 1508–1764, a średni koszt konserwacji jednej książki wynosił około 500 dolarów. Prowadzimy prace nad wpisaniem do systemu MAK+ kolekcji książkowej MPA. Wyodrębniamy egzemplarze unikatowe, kierując się zasadą pierwszeństwa dla książek najstarszych i rzadkich, zniszczonych, które wymagają procesu konserwacji.

Obecnie skupiamy się na przygotowaniach do obchodów jubileuszu stulecia istnienia BPMA, który będzie miał miejsce w kwietniu 2015 roku. W planach na najbliższą przyszłość założyliśmy remont pomieszczenia usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki, gdzie znajdzie się pokój starych druków, w którym będą zgromadzone cymelia biblioteczne w warunkach pozwalających na regulację wilgotności powietrza, jego temperatury itp. Mamy nadzieję, że prace rozpoczną się przed planowaną na październik wizytą specjalisty z Polski, który pomoże nam wyłonić najciekawsze publikacje z kolekcji, co wykorzystamy przy opracowaniu wydawnictw okolicznościowych. Finansowe wsparcie BMPA w tym przedsięwzięciu jest mile widziane.

Iwona Bożek przedstawia uczestnikom koncertu (L Joseph A. Drobot Jr., Judith Drobot, Barbara Kozuchowska, Mieczyslaw Piwinski) starodruk poddany konserwacji dzięki recitalowi M. Korzistki fot.Małgorzata Kot

Iwona Bożek przedstawia uczestnikom koncertu (L Joseph A. Drobot Jr., Judith Drobot, Barbara Kozuchowska, Mieczyslaw Piwinski) starodruk poddany konserwacji dzięki recitalowi M. Korzistki fot.Małgorzata Kot

 

 

Zapraszamy Państwa do stałych odwiedzin w naszych progach. Codziennie w naszym internetowym katalogu ukazują się nowe tytuły. Stale uzupełniamy zasób książkowy o nowości wydawnicze. Nasi bibliotekarze służą pomocą przy wyborze lektur i odpowiadają na najrozmaitsze pytania. Biblioteka jest czynna w poniedziałki, wtorki, piątki i soboty w godzinach od 10 do 16, a w środy od 13 do 19.

Strona internetowa: http://www.polishmuseumofamerica.org/v4/PolishVersion/MPABiblioteka.htm.

Strona biblioteki na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Polish-Museum-Library

Ponadto udzielamy wszelkich informacji pod adresem PMALibrary@PolishMuseumOfAmerica.org oraz pod numerem telefonu 773-384-3352 wew. 6 oraz 2111 i 2113.

Biblioteka czeka na wszystkich miłośników literatury!

Małgorzata Kot

Muzeum Polskie w Ameryce