984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (773) 384-3352 | We are Currently Closed

Arrasy wawelskie nie tylko w Krakowie

Błogosławiony Jan Paweł II odwiedził wielokrotnie Stany Zjednoczone jako kardynał Karol Wojtyła. W 1969 r. przybył do Chicago, ale również złożył wizytę w Doylestown w stanie Pensylwania, gdzie gościł go arcybiskup kardynał Jan Król.

Książka "Arrasy wawelskie", okładka fot.Kasia Balutowska

Jako prezent przyszły papież ofiarował młodemu kardynałowi książkę zatytułowaną „Arrasy wawelskie. Miniatury”. Książka jest napisana w języku polskim i zawiera ciekawe informacje na temat arrasów wawelskich oraz miniaturowe tkaniny. Na okładce książki widnieje dedykacja napisana przez kardynała Karola Wojtyłę.

Arrasy na Wawelu pochodzą z czasów dynastii Jagiellonów (1386-1572). Przypominają zwiedzającym zamek okres, w którym Rzeczypospolita Polska była wielkim mocarstwem. Ta oczywista gloryfikacja przeszłości nie jest niczym niezwykłym w polskiej historii. Na wystawie światowej w 1939 roku w Nowym Jorku pawilon polski miał w swojej kolekcji kilka nowo wyprodukowanych arrasów. Jeden z nich, przedstawiony na zdjęciu, znajduje się w zbiorach Muzeum Polskiego w Ameryce. Przedstawia słynne postaci z historii polskiej: Jana III Sobieskiego, Marysieńkę i jeszcze jedną postać, która nie jest opisana.

Arrasy reprezentują nie tylko imperium polskie, ale również jedność narodową. Wojna, emigracja i niepokoje polityczne stworzyły trudną rzeczywistość, a także zniszczyły nadzieję na utworzenie nowego i silnego państwa.

Prezent podarowany przez błogosławionego Jana Pawła II kardynałowi Królowi jest pamiątką jedności, która kiedyś panowała w Polsce.

Dla zainteresowanych chcących poznać lepiej dzieje pawilonu polskiego w bibliotece MPA dostępna jest między innymi najnowsza monografia autorstwa Krystyny Nowakowskiej „Pawilon polski na nowojorskiej wystawie światowej (1939-1940)”. Autorka opisuje dzieje eksponatów po zakończeniu wystawy. Dzięki kwerendzie, jaką przeprowadziła w MPA, opisuje także eksponaty z wystawy, jakie przechowuje Muzeum Polskie w Ameryce. Ten interesujący, dwujęzyczny (polsko-angielski), szeroko ilustrowany album został wydany przez Departament Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Katarzyna Bałutowska

koordynator ds. rozwoju i rejestrator MPA