984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Godspeed, Los Polacos!

Film

Event details

Contact event manager

1 2 3 4

Book your tickets

It seems the ticket you added for this event is no more exists.
It seems the ticket you added for this event is no more exists.
Thank you Kindly

Godspeed, Los Polacos!

Great Hall

Sunday, 2PM to 6PM
December 10, 2023

000000

Polish Museum of America

info @ 773-384-3352 x2111

pma@polishmuseumofamerica.org

https://www.polishmuseumofamerica.org/about-pma/

Organizer's other events

Godspeed, Los Polacos!

Great Hall

Sunday, 2PM to 6PM
December 10, 2023

The Polish Museum of America

984 North Milwaukee Avenue Chicago, IL 60642-4101

PRINT

Muzeum Polskie w Ameryce wraz z Polsko Amerykańską Fundacją Edukacyjną im. Ernesta Malinowskiego (not-for-profit) zapraszają w niedzielę 10 grudnia o godzinie 14 tej na projekcję filmu dokumentalnego "Godspeed, Los Polacos!" o wyprawie Canoandes’81, podczas której grupa kajakarzy z Krakowa zdobyła najgłębszy kanion na Ziemi Rio Colca w Peru. Nagrodzony na kilkunastu festiwalach międzynarodowych film opowiada niezwykłe przygody studentów w obu Amerykach osnute na tle wydarzeń politycznych tamtej epoki: powstanie „Solidarności”, zamach na Jana Pawła II i stan wojenny w Polsce. Po filmie rozmowa z Andrzejem Piętowskim, podpisywanie książki i bożonarodzeniowy kiermasz peruwiański.
Film trwa 92 minuty, narracja w języku angielskim z napisami po polsku.
Donacja $10, $5 od studentów i uczniów.

The Polish Museum of America together with the Ernest Malinowski Polish American Educational Foundation (not-for-profit) invites you on Sunday, December 10 at 2 p.m. to the screening of the documentary "Godspeed, Los Polacos!" about the Canoandes'81 expedition, during which a group of kayakers from Krakow conquered the deepest canyon on Earth, Rio Colca in Peru. The film, awarded at several international festivals, tells the extraordinary adventures of students in both Americas set against the background of political events of that era: the rise of "Solidarity", the assassination attempt of John Paul II and martial law in Poland. After the film, a conversation with Andrzej Piętowski, a book signing and a Peruvian Christmas fair.
Open bar and refreshments.
The film lasts 92 minutes, narrated in English with Polish subtitles.
Donation $10, students $5.

- - -

Press Release – PMA 10 grudnia 2023, 2 PM do 6 PM ,
pokaz filmu dokumentalnego "Godspeed, Los Polacos!"

Muzeum Polskie w Ameryce wraz z Polsko Amerykańską Fundacją Edukacyjną im. Ernesta Malinowskiego (not-for-profit) zapraszają w niedzielę 10 grudnia o godzinie 14 tej na projekcję filmu dokumentalnego "Godspeed, Los Polacos!" o wyprawie Canoandes’81, podczas której grupa kajakarzy z Klubu „Bystrze” z Krakowa, zdobyła Rio Colca w Peru  – najgłębszy kanion na Ziemi!

„Godspeed, Los Polacos!” ukazuje niezwykłe czasy, niezwykłych ludzi, niezwykłą historię „Siedmiu Wspaniałych” — własnoręcznie zrobione kajaki, chleb w puszkach i wielkie marzenie — od tego w 1979 roku zaczęła się wyprawa studentów, którzy przez dwa lata spłynęli 23 rzeki obu Ameryk, 13 z nich pokonując po raz pierwszy w historii, w tym legendarne Rio Colca. Znaczącą rolę w ich losach odegrała burzliwa historia Polski tamtej epoki, która na zawsze zmieniła życie młodych podróżników.
Cztery dekady po zakończeniu ekspedycji, o której głośno było na całym świecie, ale poza Polską, mamy szansę dołączyć do kajakarzy i odbyć z nimi podróż w czasie i przestrzeni.
Kierownik wyprawy Andrzej Piętowski mówi o filmie:
To dzieło dwojga młodych Polaków z New Jersey Soni Szczęsny i Adama Nawrota jest wielowymiarowe, wielowątkowe. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jest jak lustro, w którym możemy się przejrzeć lub jak soczewka, pozwalająca nam zajrzeć daleko w przeszłość, jednocześnie zabierając nas do dziewiczych zakątków obu Ameryk. Dla mnie największą wartością tego dokumentu jest jego wielopłaszczyznowość. Z jednej strony to opowieść o ekstremalnej wyprawie kajakowej po dzikich rzekach, w której nasze przeżycia, trudności, odkrycia i nieoczekiwane odmiany losu są kanwą narracji. Pamiętajmy jednak, że wszystko dzieje się na przełomie lat 70 i 80, kiedy jak ujął to reżyser filmu, w Polsce odbywa się czwarta rewolucja społeczna XX wieku, Gandhi w Indiach, Mandela w Południowej Afryce, Martin Luter King w USA i Wałęsa z Solidarnością w Polsce. Te wątki przeplatają się, bo też miały ogromny wpływ na naszą wyprawę. Zamach na życie Jana Pawła II stał się dla nas motywacją do zejścia do kanionu Colca i popłynięcia w nieznane a stan wojenny w grudniu 1981 roku do poprowadzenia ruchu solidarnościowego w Ameryce Południowej.
Dla osób starszych jest to emocjonalna podróż do czasów walki o wolność, za którą wielu z nich zapłaciło wysoką cenę. Dla młodych to świetna okazja, by odkryć, że świat, w którym dziś żyją nie jest oczywistością, jego kształt, wolność i niepodległość wywalczyły poprzednie pokolenia, często ryzykując życiem.
Po projekcji będzie możliwość rozmowy z Andrzejem Piętowskim, który będzie podpisywał książkę jego autorstwa. Fundacja Ernesta Malinowskiego na stoisku peruwiańskim zaoferuje gościom piękne oryginalne pamiątki i upominki z kraju Inków, z których dochód zasili program edukacyjny dla młodzieży znad kanionu Colca, prowadzony przez Fundację im. Ernesta Malinowskiego od roku 2004 tego. Otwarty bar i poczęstunek.
Film trwa 92 minuty, narracja w języku angielskim z napisami po polsku.
Mile widzialna donacja $10, lub $5 od studentów i uczniów.

Post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.