Rozpatrując ich tematykę – wspaniała architektura i sielskie krajobrazy, tworzące optymistyczną wizję Polski międzywojennej, mocno kontrastują z dokumentalnymi fotografiami z II wojny światowej.
Odwiedzający wystawę podziwiał na zdjęciach: zabytki architektury, w tym bogato zdobioną Kaplicę Boimów we Lwowie/Lwowie (obecnie na Ukrainie); rzeźby i pomniki sztuki, m.in. ołtarz gotycki z kościoła Mariackiego w Krakowie (XV wiek) autorstwa Wita Stwosza; pejzaże różnych regionów Polski – Tatry, mazurskie jeziora, polską wieś, białowieskie żubry; chłopów orających pola, ruchliwy targ w Pińsku (obecnie na Białorusi), przemysłowy krajobraz Górnego Śląska z licznymi fabrykami i dymiącymi kominami, czy Łowiczan (południowo-zachodnie Mazowsze) w tradycyjnych strojach ludowych.
Fotografowie wymienieni w oficjalnym katalogu „Poland” (s. 297E), to: J. Bułhak, Cz. Olszewski, R.S. Ulatowski, Poddębski, Kołowiec. Fotografie nie są sygnowane, ale prezentują wysoki poziom artyzmu i technicznego mistrzostwa. Były montowane i eksponowane na tekturze, drewnie i metalu.
Po niemieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku do ekspozycji dołączono dokumentalne fotografie wojenne: zbombardowany Zamek Królewski i Ambasadę Amerykańskę w Warszawie, działania Wojska Polskiego, przerażające egzekucje Polaków, masowe groby czy mrożący krew w żyłach obraz pojmanych Polek prowadzonych przez Niemców w głąb lasu w Palmirach. Te zdjęcia przemawiają teraz do wyobraźni silniej niż kiedykolwiek z powodu niedawnej inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę.
Holokaust, ludobójstwo polskich Żydów, znajduje odzwierciedlenie w obrazach getta żydowskiego w Warszawie w 1940 roku, czy zbliżeniu tramwaju z pasażerami i napisem w języku niemieckim i polskim: „Benutzung durch Juden verboten | Używanie tego wozu Żydom wzbronione"
Polskie siły zbrojne dzielnie walczyły u boku aliantów na wszystkich frontach II wojny światowej: w Afryce Północnej, Anglii i Skandynawii; na zdjęciach widać młodych, wysportowanych mężczyzn i kobiety, szkolących się, organizujących, paradujących przed generałem Sikorskim i królem Jerzym VI w Wielkiej Brytanii, walczących o „wolność waszą i naszą”. Fotografie te mogą przynieść widzowi pewną ulgę i nadzieję po obejrzeniu dokumentacji makabrycznych zbrodni wojennych. Zdjęcia przedstawiające pomocne dłonie – jak wolontariusze pracujący nad okopami lub niosący ciężkie skrzynie z darami i zapasami, są również kojące i pełne nadziei w swoim przesłaniu. To znowu może kojarzyć się z obecną sytuacją polityczną i akcjami niesienia pomocy naszym ukraińskim przyjaciołom.
Zapraszamy do kontemplacji zdjęć na wystawie czasowej a także do zwrócenia uwagi na fotografie z Pawilonu Polskiego w stałej ekspozycji w Sali Transportu.
Julita Siegel
kustosz MPA, kurator wystawy