984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (773) 384-3352 | We are Currently Closed

Polska pamiątka z Wystawy Kolumbijskiej w Chicago

W 1893 roku w Chicago odbyła się Światowa Wystawa Kolumbijska (Columbian Exposition). Uczestniczyły w niej osoby z całego świata i mieszkańcy miasta. Wystawę oglądali również polscy emigranci z Chicago, czego dowodem jest eksponat znajdujący się w Muzeum Polskim w Chicago (MPA). Eksponat jedyny w swoim rodzaju…

Konstancja B. Dąbrowska, ofiarodawczyni torebeczki fot.K. Balutowski

Muzeum Polskie w Ameryce posiada w swojej kolekcji mały eksponat, który dowodzi, że Polacy byli obecni na tej ekspozycji. Podczas wystawy w 1893 roku w Budynku Elektrotechniki  Konstancja B. Dąbrowska nabyła niewielką torebkę – portmonetkę, którą później przekazała do muzeum.

Torebeczka z Columbian Exposition w zbiorach MPA fot.K. Balutowski

Torebka wykonana jest z czarnej skóry, ma metalowe zapięcie ozdobione grawerunkiem, na którym widnieje postać Krzysztofa Kolumba u wybrzeży Ameryki i kilka elementów dekoracyjnych: amerykańska flaga i symbole marynistyczne. Metalowe zapięcie w środku torebki ma wygrawerowany Budynek Elektrotechniki, w którym odbywała się wystawa.

Budynek Elektrotechniki był jednym z najbardziej popularnych miejsc na wystawie. Panoramiczne fotografie, które zachowały się do dzisiaj, pokazują budowlę w godzinach wieczornych, wspaniale oświetloną. Można z całą pewnością stwierdzić, że Konstancja Dąbrowska była pod wielkim wrażeniem cudów i możliwości energii elektrycznej.

Portmonetka - torebeczka z Columbian Exposition fot.K. Balutowski

Zarówno dla Konstancji Dąbrowskiej, jak i dla innych Polaków uczestniczących w ekspozycji, idea energii elektrycznej reprezentowała przyszłość, w której świat miał wyglądać inaczej niż im współczesny. Niektórzy mogli widzieć w przyszłości szanse dla wolnej i niepodległej Polski. Światło energii elektrycznej dawało nadzieję na lepsze jutro.

Prawie czterdzieści lat później wolna i niepodległa Polska otrzymała prawo do zaprezentowania swoich osiągnięć naukowych, wynalazków, sztuki i historii na Wystawie Światowej (World’s Fair) w Nowym Jorku w 1939 roku. Nasz kraj reprezentowała szeroka gama eksponatów, których część trafiła także do naszego muzeum.

Katarzyna Bałutowska

inwentaryzatorka, koordynatorka ds. rozwoju Muzeum Polskiego w Ameryce