984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (773) 384-3352 | We are Currently Closed

Świąteczny apel Muzeum Polskiego w Ameryce

Jak co roku, w porze wypisywania kartek z życzeniami świątecznymi i noworocznymi zastanawiamy się nad tym, ile pięknych rzeczy wydarzyło się nam w mijającym roku. Po rozważeniu wszelkich okoliczności możemy powiedzieć, że mijający rok był dobrym rokiem. Głównie dlatego, że otaczali nas swoją życzliwością i wsparciem mądrzy ludzie. Dane nam było poznać wiele nowych osób, a mamy nadzieję na to, że niektóre z nich pozostaną z nami na dłużej. Obcowaliśmy z artystami, których praca zostawiła w naszych myślach ich sposób operowania kolorem i odmienny sposób obrazowania. Dzięki nim, przebywając w MPA, można zapatrzyć się na płótno mistrza, skupić się na jakimś szczególe i po prostu nie myśleć o codzienności, tylko chłonąć nowe wrażenia, a wtedy zapętlenie codziennością przechodzi. Dzisiaj więc dziękujemy za to, że wspieraliście nas Państwo dzielnie, odwiedzaliście i byliście naszymi ambasadorami! Myśląc o przyszłości, pozwolimy sobie raz jeszcze zwrócić się do Państwa o wsparcie:

Drodzy Przyjaciele Muzeum Polskiego w Ameryce,

pragniemy złożyć Państwu serdeczne podziękowania za wszelką pomoc okazaną Muzeum Polskiemu w Ameryce (MPA) w mijającym roku kalendarzowym i poprosić o wsparcie naszego funduszu generalnego przed jego zakończeniem. Ponieważ zawsze mogliśmy liczyć na Państwa pomoc, to i teraz mamy nadzieję, że nasz apel świąteczny nie pozostanie bez echa.

MPA zostało powołane do życia w 1935 roku i pozostaje nadal jedną ze starszych i większych tego typu placówek w Stanach Zjednoczonych. Stanowimy centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum, służącym badaczom historii Polonii na całym świecie.

Rok 2015 był dla MPA rokiem jubileuszowym. Biblioteka obchodziła stulecie swojego istnienia, prezentując przy tej okazji unikalne starodruki z naszych zasobów. Nasze muzeum i archiwum obchodziło 80. rocznicę powołania do życia. Mijający rok przyniósł interesujące, bo licznie odwiedzane wystawy: „Sztuka zakazana”, „Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej”, „Widoki z Kreciej Góry” – wystawę prac Lidii Rozmus, cykliczne wystawy Polskiego Klubu Artystycznego oraz Sztuki dla Serca, wystawę fotografii „Na marginesie… Polska 1974–1990. Fotografie Stanisława Kulawiaka i Grupy Twórczej SEM”, a obecnie, do 17 stycznia, gości w MPA sztuka Nikifora Krynickiego. Warto również wspomnieć i o tym, że MPA zorganizowało doroczne oficjalne stanowe obchody Dnia Pułaskiego. W bieżącej działalności edukacyjnej prowadziliśmy dla zainteresowanych warsztaty plastyczne, liczne odczyty, wykłady i pokazy filmowe. W trosce o właściwe zabezpieczenie i przechowywanie naszych zbiorów powstał Pokój Starodruków im. Haliny J. Presley Przydatek, który posiada wszelkie potrzebne zabezpieczenia. Obecnie przeprowadzany jest remont podobnego pomieszczenia w archiwum. MPA wkracza w rok 2016 z jeszcze ciekawszą ofertą spotkań i imprez, włączając w to nową wystawę stałą dotyczącą Polonii chicagowskiej.

Mamy nadzieję, że zechcą Państwo pozytywnie odpowiedzieć na naszą świąteczną odezwę jeszcze przed końcem roku 2015. Ponieważ MPA jest instytucją nieprzynoszącą dochodu 501(c)(3), Państwa finansowe wsparcie jest odliczane od podatku według przepisów IRS. Lista osób wspierających nasze wysiłki zostanie opublikowana w kolejnym kwartalniku muzealnym. Inną formą wsparcia, na jakie liczymy, jest wykupienie członkostwa, poszerzenie zakresu członkostwa już istniejącego, bądź też zakupienie tegoż w prezencie komuś bliskiemu. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy dzwonić pod numer 773-384-3352, wew. 2111 albo pisać pod adres: PMA@PolishMuseumofAmerica.org.

W imieniu całej Rady Dyrektorów MPA, pracowników i wolontariuszy, z wyrazami wdzięczności i życzeniami spokoju i dobra na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia,

Małgorzata Kot, dyrektor zarządzająca

Richard Owsiany, prezes

 DZarticleChristmasAppeal20151 DZarticleChristmasAppeal20156 DZarticleChristmasAppeal20154 DZarticleChristmasAppeal20153
Prosimy o przesłanie Państwa datku w formie czeku, wystawionego na Polish Museum of America, pod adres: PMA 2015 Christmas Appeal, 984 North Milwaukee Avenue, Chicago, Illinois 60642-4101. Prosimy o zawarcie następujących informacji: imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz e-mail. Jeśli płacicie Państwo kartą kredytową, prosimy zamieścić jej numer oraz termin ważności (Visa, MasterCard, Discover).

Apel świąteczny MPA (prosimy wybrać kategorię wsparcia):

o platynowa – 1000 dol.

−  złota – 750 dol.

−  srebrna – 500 dol.

−  brązowa – 250 dol.

−  inna

2015 Kartka swiatecznaEngPOL_Layout 1