984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (773) 384-3352 | We are Currently Closed

Światowa sława „Polskiego księcia”. Piosenką „Moja droga, ja Cię kocham” Bobby Vinton podbił serca Polaków na całym świecie

Bobby Vinton – amerykański piosenkarz polskiego pochodzenia, idol nastolatków w latach 60. oraz symbol renesansu muzyki etnicznej w USA w latach 70. Piosenką „Moja droga, ja Cię kocham” podbił serca Polonii amerykańskiej, całej Polski i Ameryki. W 1974 r. utwór ten zajął pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100, a Polonia chicagowska okrzyknęła Vintona mianem „Polish Prince”, czyli „Polski książę”.

„Moja droga ja Cię kocham” Bobby Vinton fot.Iwona Bożek

„Moja droga ja Cię kocham” Bobby Vinton fot.Iwona Bożek

 

Stanley Robert Vinton jr. vel Bobby Vinton urodził się w 1935 r. w Canonsburgu koło Pittsburga w stanie Pensylwania. Wzrastał w środowisku o silnych korzeniach polskich. Jego rodzice byli pochodzenia polskiego, babcia i dziadek, którzy mieszkali kilka domów dalej, rozmawiali z nim po polsku, szkoła podstawowa, do której uczęszczał, prowadzona była przez polskie zakonnice i język polski był jednym z przedmiotów obowiązkowych bez względu na pochodzenie etniczne uczniów.

3Bobby Vinton od najmłodszych lat miał styczność z muzyką – jego ojciec Stan Vinton był liderem zespołu muzycznego i w jego domu regularnie odbywały się próby. Pierwszym instrumentem młodego Vintona był klarnet. Jak wspomina w swojej autobiografii, rodzice, żeby zachęcić go do nauki gry na klarnecie, dawali mu 25 centów za każdą godzinę ćwiczeń. W liceum rozpoczął naukę gry na trąbce i saksofonie. Przez wszystkie lata szkoły, tak podstawowej jak i liceum, z chęcią angażował się w szkolne przedstawienia teatralne i muzyczne. Będąc jeszcze uczniem liceum, założył swój pierwszy zespół muzyczny, który grał w klubach w Pittsburgu i okolicy. Edukację muzyczną kontynuował na katolickim uniwersytecie Duquesne University w Pittsburgu, gdzie studiował fortepian, klarnet, saksofon, trąbkę, obój i perkusję równocześnie z kompozycją. W tym czasie już bardzo aktywnie grał i śpiewał ze swoim zespołem na różnych imprezach, zarówno w macierzystej uczelni, jak i w klubach tanecznych Pittsburga.

Początek lat 60. przyniósł Vintonowi ogólnoamerykańską sławę. Z tego okresu pochodzą jego największe przeboje. Piosenka „Roses are red” była jego pierwszym hitem i zapoczątkowała jego karierę jako piosenkarza. W 1962 r. piosenka ta uplasowała się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. Rok 1963 przyniósł kolejny numer 1 na liście przebojów – „Blue Velvet”, który jest jego najbardziej znanym hitem. Dwadzieścia trzy lata później reżyser David Lynch zaczerpnął tytuł piosenki „Blue Velvet” do swojego filmu, który w 1986 r. został nagrodzony Oskarem i dwoma Złotymi Globami, a w 1990 r. piosenka ta zajęła pierwsze miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. W roku 1964 dwie piosenki Bobby Vintona „There! I’ve said it again” i „Mr. Lonely” zajęły pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów. Tę ostatnią napisał podczas odbywania służby wojskowej i była ona popularna szczególnie wśród żołnierzy przez cały okres wojny z Wietnamem.

W latach 70. największym jego przebojem była piosenka „My melody of love” czyli „Moja droga, ja Cię kocham”. Tekst piosenki napisany był w dwóch językach: zwrotki w języku angielskim, a refren po polsku. Piosenką tą Bobby Vinton podbił serca Polonii amerykańskiej i Polaków w Polsce. „My melody of love” była również bardzo popularna wśród innych grup etnicznych w USA i zapoczątkowała renesans muzyki etnicznej w USA w latach 70. W swojej autobiografii zatytułowanej „Polish Prince” artysta pisze: „Irlandczycy, Włosi, Latynosi widzieli w „My melody of love” deklarację dumy ze swojego dziedzictwa”. W 1975 r. na występach w Chicago razem z Bobby Vintonem śpiewał tę piosenkę po polsku burmistrz miasta Richard J. Daley i radny Roman Puciński. Natomiast w Polsce „Moja droga, ja Cię kocham” była przebojem przez wiele lat.1_SHAPE

W swojej karierze muzycznej Bobby Vinton osiągnął wielki sukces. W latach 60. i 70. aż 30 jego piosenek znalazło się w pierwszej czterdziestce najbardziej popularnych hitów, otrzymał 12 złotych płyt i albumów i sprzedał ponad 75 milionów płyt. Został również uhonorowany gwiazdą w Hollywood Walk of Fame. Amerykański tygodnik muzyczny „Billboard” ogłosił Vintona „największym artystą śpiewającym piosenki o miłości w erze rocka”. Jego romantyczne piosenki lat 60. i 70. szczególnie przemawiały do młodych fanów, którzy w późniejszych latach byli lojalni wobec swojego idola. Bobby Vinton jest nadal bardzo aktywny artystycznie i po dziś dzień jeździ z koncertami po całych Stanach.

Kolekcja Muzyczna Muzeum Polskiego w Ameryce ma w swoich zbiorach płyty winylowe Bobby’ego Vintona, a Biblioteka MPA zaprasza czytelników do przeczytania jego ciekawej autobiografii.

Iwona Bożek, MLIS

Muzeum Polskie w Ameryce

 

W 1975 r. na występach w Chicago razem z Bobby Vintonem piosenkę „Moja droga, ja Cię kocham” po polsku śpiewał burmistrz miasta Richard J. Daley i radny Roman Puciński