Bobby Vinton – amerykański piosenkarz polskiego pochodzenia, idol nastolatków w latach 60. oraz symbol renesansu muzyki etnicznej w USA w latach 70. Piosenką „Moja droga, ja Cię kocham” podbił serca Polonii amerykańskiej, całej Polski i Ameryki. W 1974 r. utwór ten zajął pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100, a Polonia chicagowska okrzyknęła Vintona mianem „Polish Prince”, czyli „Polski książę”.
Stanley Robert Vinton jr. vel Bobby Vinton urodził się w 1935 r. w Canonsburgu koło Pittsburga w stanie Pensylwania. Wzrastał w środowisku o silnych korzeniach polskich. Jego rodzice byli pochodzenia polskiego, babcia i dziadek, którzy mieszkali kilka domów dalej, rozmawiali z nim po polsku, szkoła podstawowa, do której uczęszczał, prowadzona była przez polskie zakonnice i język polski był jednym z przedmiotów obowiązkowych bez względu na pochodzenie etniczne uczniów.
Bobby Vinton od najmłodszych lat miał styczność z muzyką – jego ojciec Stan Vinton był liderem zespołu muzycznego i w jego domu regularnie odbywały się próby. Pierwszym instrumentem młodego Vintona był klarnet. Jak wspomina w swojej autobiografii, rodzice, żeby zachęcić go do nauki gry na klarnecie, dawali mu 25 centów za każdą godzinę ćwiczeń. W liceum rozpoczął naukę gry na trąbce i saksofonie. Przez wszystkie lata szkoły, tak podstawowej jak i liceum, z chęcią angażował się w szkolne przedstawienia teatralne i muzyczne. Będąc jeszcze uczniem liceum, założył swój pierwszy zespół muzyczny, który grał w klubach w Pittsburgu i okolicy. Edukację muzyczną kontynuował na katolickim uniwersytecie Duquesne University w Pittsburgu, gdzie studiował fortepian, klarnet, saksofon, trąbkę, obój i perkusję równocześnie z kompozycją. W tym czasie już bardzo aktywnie grał i śpiewał ze swoim zespołem na różnych imprezach, zarówno w macierzystej uczelni, jak i w klubach tanecznych Pittsburga.
Początek lat 60. przyniósł Vintonowi ogólnoamerykańską sławę. Z tego okresu pochodzą jego największe przeboje. Piosenka „Roses are red” była jego pierwszym hitem i zapoczątkowała jego karierę jako piosenkarza. W 1962 r. piosenka ta uplasowała się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. Rok 1963 przyniósł kolejny numer 1 na liście przebojów – „Blue Velvet”, który jest jego najbardziej znanym hitem. Dwadzieścia trzy lata później reżyser David Lynch zaczerpnął tytuł piosenki „Blue Velvet” do swojego filmu, który w 1986 r. został nagrodzony Oskarem i dwoma Złotymi Globami, a w 1990 r. piosenka ta zajęła pierwsze miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. W roku 1964 dwie piosenki Bobby Vintona „There! I’ve said it again” i „Mr. Lonely” zajęły pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów. Tę ostatnią napisał podczas odbywania służby wojskowej i była ona popularna szczególnie wśród żołnierzy przez cały okres wojny z Wietnamem.
W latach 70. największym jego przebojem była piosenka „My melody of love” czyli „Moja droga, ja Cię kocham”. Tekst piosenki napisany był w dwóch językach: zwrotki w języku angielskim, a refren po polsku. Piosenką tą Bobby Vinton podbił serca Polonii amerykańskiej i Polaków w Polsce. „My melody of love” była również bardzo popularna wśród innych grup etnicznych w USA i zapoczątkowała renesans muzyki etnicznej w USA w latach 70. W swojej autobiografii zatytułowanej „Polish Prince” artysta pisze: „Irlandczycy, Włosi, Latynosi widzieli w „My melody of love” deklarację dumy ze swojego dziedzictwa”. W 1975 r. na występach w Chicago razem z Bobby Vintonem śpiewał tę piosenkę po polsku burmistrz miasta Richard J. Daley i radny Roman Puciński. Natomiast w Polsce „Moja droga, ja Cię kocham” była przebojem przez wiele lat.
W swojej karierze muzycznej Bobby Vinton osiągnął wielki sukces. W latach 60. i 70. aż 30 jego piosenek znalazło się w pierwszej czterdziestce najbardziej popularnych hitów, otrzymał 12 złotych płyt i albumów i sprzedał ponad 75 milionów płyt. Został również uhonorowany gwiazdą w Hollywood Walk of Fame. Amerykański tygodnik muzyczny „Billboard” ogłosił Vintona „największym artystą śpiewającym piosenki o miłości w erze rocka”. Jego romantyczne piosenki lat 60. i 70. szczególnie przemawiały do młodych fanów, którzy w późniejszych latach byli lojalni wobec swojego idola. Bobby Vinton jest nadal bardzo aktywny artystycznie i po dziś dzień jeździ z koncertami po całych Stanach.
Kolekcja Muzyczna Muzeum Polskiego w Ameryce ma w swoich zbiorach płyty winylowe Bobby’ego Vintona, a Biblioteka MPA zaprasza czytelników do przeczytania jego ciekawej autobiografii.
Iwona Bożek, MLIS
Muzeum Polskie w Ameryce
W 1975 r. na występach w Chicago razem z Bobby Vintonem piosenkę „Moja droga, ja Cię kocham” po polsku śpiewał burmistrz miasta Richard J. Daley i radny Roman Puciński