984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (773) 384-3352 | We are Currently Closed

Wystawa. 1944 – Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie walczące „za naszą i waszą wolność”

Wystawa. 1944 – Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie walczące „za naszą i waszą wolność”

Wystawa. 1944 – Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie walczące „za naszą i waszą wolność”

W niedzielę 15 czerwca w Muzeum Polskim w Ameryce zostanie otwarta wystawa poświęcona wysiłkom jednostek Polskich Sił Zbrojnych (PSZ) na Zachodzie. Tegoroczne rocznice bitew: pod Monte Cassino w maju, pod Falaise w sierpniu oraz pod Arnhem we wrześniu – to tylko symbol wielu akcji Polaków biorących udział w wyzwoleniu Starego Kontynentu spod okupacji hitlerowskich Niemiec.

Zygmunt Haar, Leopold Haar, Ludwik Wiechecki, POLES FIGHT ON WESTERPLATTE, WARSZAWA, KUTNO, LWÓW...ANCONA, 1944

Zygmunt Haar, Leopold Haar, Ludwik Wiechecki, POLES FIGHT ON WESTERPLATTE, WARSZAWA, KUTNO, LWÓW…ANCONA, 1944

 

PSZ na Zachodzie tworzyły pod względem liczebności żołnierzy, lotników oraz marynarzy czwartą lub piątą armię aliantów po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Statystyka ta jest trudna do potwierdzenia, gdyż Anglicy liczą wkład byłych kolonii, takich jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia, jak i wojska kolonialne z Indii oraz Afryki jako wysiłek „angielski”. Polacy uzyskali swój status liczebny pomimo odcięcia od własnych źródeł dopływu żołnierzy z Polski.

Obecna wystawa pokazuje materiały archiwalne, jak i dokumenty pochodzące ze zbiorów muzealnych, i jest czwartym już podejściem do roli, jaką odegrała Polska w czasie II wojny światowej. W 1997 roku, z okazji 50-lecia demobilizacji PSZ, zorganizowany został przegląd całego okresu wojny. W 2008 roku MPA otrzymało wystawę z regionu Marche we Włoszech dotyczącą udziału 2. Korpusu w wyzwoleniu Ancony oraz szlaku bojowego zakończonego podczas wyzwolenia Bolonii, jak też i obecności 2. Korpusu we Włoszech w latach 1944–1946. W 2013 roku MPA oddało hołd lotnictwu polskiemu, wystawiając ekspozycję zorganizowaną przez weteranów w 1993 roku przed jej powrotem w roku obecnym do Szkoły Orląt w Dęblinie.

Wojciech Meyer, POLISH air force hand in hand with U.S.A., Londyn, 1944

Wojciech Meyer, POLISH air force hand in hand with U.S.A., Londyn, 1944

 

Niedzielnemu otwarciu będzie towarzyszyć premiera filmu o Feliksie Konarskim pt.: „Ref-Ren spod Monte Cassino” w reżyserii Jacka Piotra Latałły. Podczas tworzenia filmu wykorzystano filmowe, dźwiękowe i fotograficzne materiały archiwalne z okresu bitwy pod Monte Cassino pochodzące ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce. W filmie występują weterani spod Monte Cassino oraz przyjaciele autora pieśni z Chicago. Możemy też zobaczyć samego Feliksa Konarskiego we fragmencie wywiadu archiwalnego pochodzącego sprzed 25 lat.

Historyczne zbiory 12. Pułku Ułanów Podolskich zostaną wyeksponowane przez członków grupy rekonstruktorów a w otwarciu uczestniczyć będą żołnierze w mundurach z tej epoki. Jeśli dysponujecie Państwo materiałami historycznymi z tego okresu, które mogą wzbogacić nasze zbiory, chętnie je przyjmiemy.

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza Szanownych Państwa na otwarcie wystawy upamiętniającej 70. rocznicę walk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w niedzielę 15 czerwca 2014 r. o godzinie 15.00 do Sali Głównej im. Sabiny Logisz. Nasz adres: 984 North Milwaukee Avenue, Chicago, IL 60642-4101. Wstęp 5 dolarów.

Jan M. Loryś

Muzeum Polskie w Ameryce