984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (773) 384-3352 | We are Currently Closed

Z szafy imigranta. MPA porządkuje kolekcje strojów

Na lata 2013–2014 Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) zaplanowało uporządkowanie kolekcji kostiumów. Wraz z rozpoczęciem prac nad katalogowaniem i oczyszczaniem pięknych tkanin zaczęliśmy odkrywać związane z nimi interesujące historie.

Część sukni ślubniej z Łowicza

Część sukni ślubniej z Łowicza

 

Pod koniec dziewiętnastego wieku wielu polskich imigrantów posiadało stroje regionalne przywiezione z Polski do Stanów Zjednoczonych. Muzeum ma w swojej kolekcji kilka oryginalnych strojów z tego okresu, które udało się zidentyfikować dzięki współpracującej z MPA etnolog Beacie Pupczyk. Przykładem może być gorset damski z okolic Krakowa, ozdobiony kolorowymi paciorkami z kamieni półszlachetnych. Pochodzenie tych paciorków ukazuje skomplikowane szlaki handlowe docierające do Polski. Drugie odkrycie to ręcznie zdobiona suknia ślubna z regionu Łowicza. Wymienione eksponaty są w dobrym stanie, MPA chroni je przed pleśnią, kurzem i światłem – eksponaty muszą być przechowywane w niekwasowych pudłach w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze.

Mundur kobiety z drugiej wojny światowej

Mundur kobiety z drugiej wojny światowej

 

Drugi co do wielkości zbiór strojów w pokoju kostiumowym dotyczy polskiego i polsko-amerykańskiego udziału w amerykańskich i europejskich wojnach. Warty uwagi jest mundur z II wojny światowej noszony przez Amerykankę polskiego pochodzenia, która służyła w armii amerykańskiej na terenie Niemiec.

Kolejna kolekcja składa się z ubrań polskich emigrantów w Ameryce. Są to m.in. stroje ludowe wykonane już na emigracji w Chicago i innych miastach. Bardzo ciekawymi eksponatami są białe spódniczki z kolorowymi wstążkami wszytymi w ich dolną część. Korzystając z dostępnych materiałów zaradne matki szyły z pamięci kostiumy dla swoich dzieci, aby były dumne ze swojego polskiego dziedzictwa.

 

Fartuch dziewczynki z chicagowskiej Polonii

Fartuch dziewczynki z chicagowskiej Polonii

 

Katalogowanie i właściwe przechowywanie tych wspaniałych eksponatów wymaga ogromnego nakładu kosztów: archiwalnych pudeł i innych odpowiednich materiałów. Wszelkie dary pieniężne na ten cel są mile widziane. Każdy, kto wesprze nasze wysiłki, przyczyni się do zachowania polskiego dziedzictwa w Ameryce. Unikatowe stroje i historia, którą prezentują, zasługują na szczególną opiekę i uwagę. Czeki na ten cel należy wystawiać na Muzeum Polskie w Ameryce z dopiskiem: Kolekcja kostiumów MPA.

Nad projektem czuwają: główna inwentaryzatorka MPA Katarzyna Bałutowska i Autumn Kapka, stażystka z Dominican University.

 

 

Serdecznie dziękujemy!

Katarzyna Bałutowska

 

Kamizelka krakowska

Kamizelka krakowska