984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Kongres Teatru Polskiego w Chicago

KONGRES TEATRU POLSKIEGO W CHICAGO
8 WRZEŚNIA 2019 r., GODZ. 16.00-19.00

CO: Kongres Teatru Polskiego w Chicago
DLACZEGO: Chcemy upomnieć się o swoje miejsce na polonijnej mapie Chicago, porozmawiać o kondycji naszego teatru głosem twórców, krytyków i widzów
KIEDY: 8 września 2019 r. w godz. 16-19.
GDZIE: Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago

Pierwszy Kongres Teatru Polskiego w Chicago ma być głosem środowiska, które chce wyraziście zwrócić uwagę na swoje dokonania, opowiedzieć o wyzwaniach towarzyszących tworzeniu teatru na obczyźnie, upomnieć się o znaczenie swojej pracy, ale także o tej pracy opowiedzieć. Nie chcemy pisać sobie laurki. Chcemy przejrzeć się w głosach krytyków i kolegów po fachu, ale przede wszystkim publiczności. Chcemy pokazać, że jesteśmy kontynuatorami pięknej tradycji polskiego teatru w Chicago, który „stał się” wraz z przyjazdem pierwszych imigrantów do USA, ale także przedstawić nasze aktualne dokonania, bo przecież w sezonie teatralnym 2018/2019 każdy z naszych czterech teatrów zagrał premierę! I oczywiście pomówić o planach. Liczymy na otwartą dyskusję o polskim teatrze, którego specyfika leży w ekspatriacji.

Kongres został pomyślany jako dynamiczne spotkanie, w którym wezmą udział twórcy teatru zarówno ci ze sceny, jak i zza kulis, krytycy, mecenasi, widzowie. Poza panelem dyskusyjnym zaprezentujemy się w literackim happeningu z udziałem publiczności.

Nasze spotkanie, pomyślane jako integracyjne, ponad podziałami i wizjami artystycznymi, będzie także okazją do wręczenia specjalnej nagrody Kongresu. Trafi ona w tym roku, dla nas inauguracyjnym, do Wiesława Gogacza, właściciela Art Gallery Kafe, miejsca, które wszyscy polscy aktorzy w Chicago, a także spora liczba widzów, doskonale znają; wielu z nas na scenie AGK prezentowało swoje produkcje. Chcemy uhonorować Wiecha za wieloletnie i konsekwentne promowanie polskiej kultury w Chicago.
Podczas Kongresu wręczy również swoją nagrodę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce (SDPA).

Pierwszy Kongres Teatru Polskiego w Chicago otwiera nową tradycję na bogatej mapie wydarzeń polonijnych w Wietrznym Mieście. Jesteśmy przekonani, że wyraźną i znaczącą nie tylko dla środowiska, ale także dla widzów, bowiem:

Cudze chwalicie/Swego nie znacie/Sami nie wiecie/Co posiadacie.

Kongres odbywa się przy wsparciu i pod patronatem Muzeum Polskiego w Ameryce.

Wstęp 5 dol.

Do zobaczenia 8 września. Drzwi otwarte już od godz. 15.00. Program rozpoczyna się punktualnie o godz. 16.00.

  • September 8, 2019 3:00 pm - 7:00 pm
  • 3:00 pm - 7:00 pm

Facebook event: Click for more


 

Book Online

Great Hall

Sabina P. Logisz Great Hall was originally designed as the auditorium for the Polish Roman Catholic Union of America headquarters. In 1939, it was adapted for the needs of the Museum. The center space of the Great Hall presents rotating temporary exhibitions of documentary and historical content, as well as art and artists, both local and international.

Learn more