984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Maria Cieśla żegna się z funkcją prezes MPA

28 stycznia kończy się oficjalnie dziesięcioletnia kadencja prezes Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) Marii Bronny Cieśli, od lat działającej na rzecz społeczności polsko-amerykańskiej i odznaczonej licznymi nagrodami, w tym w 2012 r. Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta RP. Muzeum podziękuje za zaangażowanie pani prezes podczas uroczystości, która odbędzie się 1 lutego.

Maria Cieśla fot. Julita Siegel

Maria Cieśla fot. Julita Siegel

 

Maria Cieśla związana jest z Muzeum Polskim w Ameryce od 1970 roku, kiedy za czasów dyrektorowania ks. Donalda Bilińskiego z polecenia Heleny Wajdy rozpoczęła pracę jako przewodnik (docent) oprowadzający zwiedzających w niedzielę. W latach 1989–2002 zasiadała w Radzie Dyrektorów MPA, angażując się w rozmaite prace. Od 2005 roku sprawuje funkcję prezesa MPA, działając na rzecz placówki jako wolontariuszka. Podczas jej prezesury znacznie powiększyła się liczba członków wieczystych, wśród których od 2004 znajdują się również Maria i Richard Cieślowie.

W czasie jej urzędowania zostały przeprowadzone cztery kluczowe prace remontowe placówki: Pokój Paderewskiego, Galeria Sztuki im. Elizabeth Ann i Stephena Kuśmierczaków, nowe wejście do budynku ZPRKA i MPA, biura MPA i nowy sklep oraz znajdujący się obecnie na ukończeniu Pokój Starych Druków BMPA. Pani prezes uczestniczyła w pracy licznych komitetów na rzecz biblioteki, archiwum i samego muzeum. Aktywnie pozyskiwała granty na rzecz placówki i liczne fundusze wspierające, zabiegając o środki na codzienne potrzeby muzeum oraz świadczenia dla pracowników. Dbała o podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych, uzupełniając ich skład profesjonalistami z dziedziny. Warto wymienić trzyletni grant Chicago Community Trust „SMART Growth”, dzięki któremu zostały opracowane najbardziej potrzebne narzędzia pracy MPA, nowa strona internetowa, sugestie rozwoju placówki oraz strategie komunikacji na przyszłość.

Maria Bronny Cieśla urodziła się w obozie dla osób wysiedlonych w Butzbach na terenie Niemiec. Do USA przyjechała z rodzicami Ireną i Joachimem Bronnymi w 1948 roku jako półtoraroczne dziecko w transporcie zorganizowanym przez organizację humanitarną Caritas. Jej rodzina osiedliła się w centralno-zachodniej części Illinois, pozostając pod patronatem Rady Polonii Amerykańskiej, świadczącej usługi dla wysiedleńców. Zamieszkiwali tam do czasu, gdy ojciec otrzymał amerykański certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu lekarza. Wtedy młoda Maria Bronny przeniosła się do Chicago i zaczęła naukę w Rosary College (obecnie Dominican University), w którym w 1969 roku uzyskała licencjat z socjologii. Już w czasie studiów stała się aktywnym członkiem polsko-amerykańskiej społeczności w Chicago, na rzecz której pracuje nieprzerwanie od 49 lat. Maria Bronny Cieśla jest żoną Richarda Cieśli. Państwo Cieślowie mają czworo dzieci i ośmioro wnucząt.

Maria i Richard Cieślowie z rodziną, Bal Letni MPA w 2013 fot. Julita Siegel

Maria i Richard Cieślowie z rodziną, Bal Letni MPA w 2013 fot. Julita Siegel

 

Maria Cieśla pracowała na rzecz takich organizacji jak: Chicago Intercollegiate Council (Chicagowska Rada Międzyuczelniana) oraz North Edgebrook Civic Association (Stowarzyszenie obywatelskie North Edgebrook), w radzie parafialnej kościoła St. Mary of the Woods i radzie dyrektorów szkoły przy parafii. Była jedną z członkiń – założycieli St. Mary of the Woods Fine Arts Council. Ponadto działała w Loyola Academy Mother’s Club oraz w Mother’s Association Uniwersytetu Illinois at Urbana-Champaign. Zaangażowana jest w działalność National Ovarian Cancer Coalition (Koalicji walki z rakiem jajnika) zarówno w zakresie działalności stanowej oraz jako jej prezes krajowy. Pełniła też funkcję prezes w Polish American Scholarship Fund (Polsko-Amerykańskim Funduszu Stypendialnym), Legionie Młodych Polek oraz Polish Women’s Civic Club (Polskim Obywatelskim Klubie Kobiet). Jest członkiem rady doradczej Lira Ensemble, członkiem wieczystym Polish Arts Club, członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich oraz Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego.

Za pracę na rzecz MPA w maju 2012 r. Maria Cieśla została odznaczona Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta RP. Odznaczenie wręczał osobiście Bronisław Komorowski w czasie swojej wizyty w Chicago na konferencji NATO.

Maria Cieśla wraz z mężem Richardem otrzymali w 2009 r. nagrodę Award of Merit of the Advocates Society, przyznaną im za zasługi jako rzeczników społeczeństwa polskiego przez Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Adwokatów. W 1982 roku została uhonorowana tytułem „Wybitna Młoda Kobieta Ameryki”. Otrzymała również nagrodę Community Service Award przyznaną jej przez Radę Nauczycieli Polonijnych oraz Northeastern Illinois University Office of Alumni Affairs.

Maria Cieśla uhonorowana nagrodą wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej; na zdjęciu z pracownikami i członkami zarządu MPA

Maria Cieśla uhonorowana nagrodą wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej; na zdjęciu z pracownikami i członkami zarządu MPA

 

Za swój wkład w życie kulturalne społeczności polsko-amerykańskiej otrzymała brązowy medal Gloria Artis nadany przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej. W 2011 roku została uhonorowana nagrodą dziedzictwa przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, zaś w rok później sekretarz Sądu Okręgowego Powiatu Cook Dorothy Brown wyróżniła ją jako jedną z dziesięciu wybitnych kobiet działających na rzecz organizacji niedochodowych. Została także nagrodzona przez Fundację Keep On Keeping On, która zbiera fundusze na sprzęt dla fizycznie upośledzonych młodych ludzi, tytułem Kobiety Roku 2012.

Pani prezes pozostanie w Radzie Dyrektorów MPA przez następny rok jako skarbnik.

Serdecznie zapraszamy na benefis Marii Cieśli, prezes MPA, który odbędzie się 1 lutego o godz. 14 w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz, 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago, podczas którego uhonorujemy jej pracę na rzecz muzeum.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 26 stycznia, dzwoniąc pod nr: (773) 384-3352, wew. 2111, lub pisząc pod adres: PMA@PolishMuseumOfAmerica.org.

Oprac. Małgorzata Kot, Halina Misterka

Na zdjęciu głównym: Maria Cieśla i Claire Król, wnuczka Józefa Kani, prezesa ZPRKA i założyciela Muzeum fot. Bart Siegel