984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

MPA: dziękujemy, że jesteście blisko nas!

„Okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa”.

Jan Stępień

Okres amerykańskiego Święta Dziękczynienia to dla placówek kulturalnych okres podsumowania rocznej działalności i apeli świątecznych. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Państwu – redakcji „Dziennika Związkowego” i Czytelnikom – za zainteresowanie naszą placówką. Bardzo często nawiązujecie Państwo do poruszanych przez nas tematów, przedstawiając nowy punkt widzenia, i wzbogacacie nasze kwerendy.

Często także nasze artykuły motywują Państwa do odwiedzin naszej placówki. Najciekawiej jest wybrać się do Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) z rodziną i przyjaciółmi, w małej grupie i poprosić o oprowadzenie jednego z naszych przewodników. Godziny poświęcone na obcowanie z przechowywanymi w MPA dziełami sztuki, archiwaliami, starymi drukami i pamiątkami historycznymi, zaangażowanie się w ich historie – bardzo często skomplikowane losy proweniencji – procentują zaprzyjaźnieniem się z naszą placówką i jej zbiorami. Wyrażacie Państwo wdzięczność nam, więc nie pozostajemy dłużni i zdajemy sobie sprawę, że we właściwych relacjach i wzajemnym zrozumieniu pomiędzy gośćmi i MPA tkwi szansa na sukces naszej wspólnej przyszłości.

Pragniemy złożyć Państwu serdeczne podziękowania za wszelką pomoc okazaną Muzeum Polskiemu w Ameryce w mijającym roku kalendarzowym i poprosić o wsparcie naszego funduszu generalnego przed jego zakończeniem. Ponieważ zawsze mogliśmy liczyć na Państwa pomoc, także i teraz mamy nadzieję, że nasz apel świąteczny nie pozostanie bez echa.

MPA zostało powołane do życia w 1935 roku i przez cały czas swego istnienia jest placówką oddaną zachowaniu i promocji polskiej oraz polsko-amerykańskiej kultury poprzez realizację rozmaitych programów edukacyjnych, projektów i wystaw. Te wszystkie działania przyczyniły się do tego, że Muzeum Polskie nadal pozostaje jedną ze starszych i większych tego typu placówek w Stanach Zjednoczonych. Stanowimy centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum. Dzięki temu MPA może służyć wszystkim badaczom historii Polonii, zarówno tym przybyłym do Stanów Zjednoczonych z Polski, jak i osobom rozproszonym po całym świecie.

W roku 2014 MPA zorganizowało oficjalne stanowe obchody Dnia Pułaskiego i obdarowało polskich studentów pierwszymi dwoma stypendiami MPA, przeprowadziło warsztaty dla dzieci i dorosłych, w tym warsztaty tworzenia pisanek, wyplatania palemek, darmowe warsztaty tworzenia latawców we współpracy z organizatorami Międzynarodowego Święta Latawca, a wkrótce przeprowadzi warsztaty wyrabiania ozdób bożonarodzeniowych. W MPA odbyło się wiele odczytów i wykładów, pokazów filmowych i dyskusji książkowych. W mijającym roku MPA otworzyło zmodernizowaną ekspozycję stałą poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Posiadamy nowe wejście do placówki, a ponadto uruchomiliśmy sklep muzealny, pokój konferencyjny i biuro – dzięki dotacjom osób prywatnych i darom materialnym. W ostatnim miesiącu nastąpiło otwarcie poważnej wystawy czasowej – „Sztuki zakazanej”, która jest dostępna w MPA do 11 stycznia 2015 roku. Na przyszłe lata także planujemy rozmaite ciekawe przedsięwzięcia i zapraszamy Państwa do czynnego udziału w naszych imprezach.

Mamy nadzieję, że zechcą Państwo pozytywnie odpowiedzieć na naszą świąteczną odezwę do końca roku 2014. Ponieważ MPA jest instytucją kulturalną nieprzynoszącą dochodu 501(c)(3), Państwa finansowe wsparcie jest odliczalne od podatku według przepisów urzędu skarbowego(IRS). Lista osób wspierających nasze wysiłki zostanie opublikowana w kolejnym kwartalniku muzealnym. Inną formą wsparcia jest wykupienie członkostwa, poszerzenie zakresu członkostwa już istniejącego, bądź też zakupienie tegoż w prezencie komuś bliskiemu. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy dzwonić pod nr tel.773-384-3352, wew. 2111 lub 2101, albo pisać na adres: PMA@PolishMuseumofAmerica.org.

W imieniu Rady Dyrektorów MPA, pracowników i wolontariuszy z życzeniami spokoju i dobra na nadchodzące Święto Dziękczynienia oraz podziękowaniami za wszelkie okazane nam wsparcie

Małgorzata Kot
dyrektor zarządzająca MPA

Maria Cieśla
prezes MPA