984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Biblioteka Muzem Polskiego – miejsce magiczne

Biblioteka MPA (BMPA), jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy, w roku 2015 będzie obchodzić jubileusz stulecia istnienia. Ogromne dziedzictwo, jakie prezentują zbiory Biblioteki utrzymywane jest przez wiele osób: kolejnych bibliotekarzy, wolontariuszy, czytelników i są stale uzupełniane przez darczyńców.

Wyprzedaż duplikatów BMPA

Bardzo często Biblioteka MPA jest pierwszą odsłoną, jaką widzą odwiedzający Muzeum Polskie w Ameryce. Posiada osobne wejście, usytuowana jest na parterze budynku Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, w którym ma swoją siedzibę Muzeum. Zwiedzający, którzy przychodzą do nas po raz pierwszy, traktują nas jak centrum operacyjne. Zwiedzają muzeum, ale zawsze pozostają dłużej, aby czegoś się jeszcze dowiedzieć – odnaleźć znaczenie swojego imienia bądź nazwiska, zaczerpnąć wiedzy na temat sposobów poszukiwania śladów genealogii rodzinnej, pooglądać publikacje przedstawiające strony rodzinne przodków, sięgnąć do herbarzy, nauczyć się choć kilku polskich słów lub zrozumieć jakiś zawiły amerykański idiom.

Odwiedzający zawsze są przyjmowani z uśmiechem i atencją, doradzamy im lektury, trasy wycieczek, restauracje, podajemy przepisy, drogi dostępu do polskich archiwów i parafii. Wolontariusze, którzy zawsze znajdują czas, aby popracować dla dobra biblioteki, także angażują się w pomoc odwiedzającym, a także sami przyprowadzają w nasze progi kolejne osoby. Tak oto krąg wzajemnej życzliwości się zamyka.

Niektóre z odwiedzających nas osób wykupują kartę członkowską i bywają w bibliotece regularnie. Reagują na wszelkie apele i pamiętają o nas podczas przeprowadzek ofiarując bibliotece książki z którymi nie chcą, bądź nie mogą się przeprowadzać. Bibliotekarze i wolontariusze sprawdzają takie dary książkowe. Zatrzymujemy egzemplarze w lepszym stanie, szczególne, autografowane, często z zadziwiającą prowieniencją.

Pozostałe egzemplarze przekazujemy bibliotekom, z którymi współpracujemy oraz na wyprzedaż duplikatów. Ofiarodawcy są informowani o takim postępowaniu podczas przekazywania BMPA książek i cieszą się, że zostaną one oddane w dobre ręce i ucieszą kogoś, a pieniądze pozyskane w ten sposób zasilą konto biblioteczne, w którym stale jest zbyt mało funduszy na potrzebną naszym zabytkowym zbiorom konserwację i zakup nowości. Warto tu dodać, że najstarsza nasza książka pochodzi z 1508 roku!)

I tak książki popularne, wydrukowane po roku 1945 i masowo przywożone przez emigrantów, trafiają do polskich domów kolejnych emigrantów.

Miłośnicy książek uczestniczący w wyprzedaży odbudowują swoje domowe biblioteczki pozostawione w Polsce bez konieczności przesyłania przez ocean. Tegoroczna wyprzedaż duplikatów już wkrótce. Stąd też nasz apel do Państwa!

Drodzy Przyjaciele Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce!

Liczymy na Państwa pomoc i polecenie naszej wyprzedaży duplikatów wszystkim czytającym. Zapraszamy na wyprzedaż duplikatów książek, która odbędzie się w sobotę, 14 września (od godz. 10 do godz.16) i niedzielę, 15 września 2013 roku (od godz. 11 do godz.15) w sali jadalnej na parterze Muzeum Polskiego w Ameryce (pod adresem 984 N. Milwaukee Ave. Chicago, IL. 60642). W tym roku będziemy także sprzedawać pamiątki z Polski. Książki nie sprzedane podczas wyprzedaży zostaną przecenione i będą dostępne do 30 września w godzinach otwarcia biblioteki, czyli w poniedziałek, wtorek, piątek i sobotę: w godz.10:00-16:00 oraz w środę: 13:00-19:00.

Wyprzedaż jest ważnym przedsięwzięciem. Składa się na nią całoroczna praca bibliotekarzy i wolontariuszy. Dochód z wyprzedaży jest przeznaczony na rozwój naszej placówki, która jest instytucją niedochodową oraz na konserwację starych druków znajdujących się w kolekcji BMPA. Biblioteka istnieje już 98 lat. W ciągu bieżącego roku Biblioteka MPA przeszła zmianę oprogramowania i intensywnie katalogujemy zbiory w systemie MAK+, aby informacje o naszych zbiorach były dostępne w internecie.

Książki wystawione na sprzedaż pochodzą z darów, przedstawiają ogromną rozmaitość tematów. Bardzo zależy nam na tym, aby polskie książki znalazły dobre domy. Umiłowanie książek i pomoc bibliotekom to piękna i rzadka cecha we współczesnym świecie. Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać bliższe informacje – prosimy dzwonić pod numer 1 773 384 3352 wew. 101 i odwiedzać naszą stronę na portalu społecznościowym Facebook/ Polish Museum Library.

Będziemy szczerze zobowiązani za wszelką pomoc!

Prosimy o poinformowanie o wyprzedaży Państwa znajomych.

Z wyrazami szacunku, w imieniu zespołu BMPA,

Małgorzata Kot i Krystyna Grell

bibliotekarki Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce