984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Happy International Women’s Day!

On March 8, we honor the strength, resilience, and brilliance of women around the world. From scientists and artists to activists and everyday heroes, your impact is immeasurable.

In our archives, we're delighted to share photographs celebrating the achievements of incredible Polish women who've shaped history. Swipe through to witness their creativity, kindness, and vulnerability.

Here's to the trailblazers who've shattered glass ceilings and the unsung heroines who've made a difference behind the scenes. Your contributions inspire us all to reach for the stars.

Thank you to every woman for your courage, compassion, and endless possibilities. Today, we celebrate YOU!

===

8 marca celebrujemy siłę i błyskotliwość kobiet na całym świecie. Od naukowczyń i artystek po aktywistki i codzienne bohaterki – Wasz wpływ jest niezmierzony.

Z przyjemnością udostępniamy zdjęcia z naszych archiwów upamiętniające osiągnięcia niesamowitych Polek, które ukształtowały historię. Świadczą o Ich kreatywności, życzliwości i wrażliwości. Oto pionierki, które rozbijały szklane sufity i niedoceniane bohaterki, które zmieniały życie za kulisami.

Dziękujemy każdej kobiecie za odwagę, współczucie i nieskończone możliwości. Dziś świętujemy Was, Drogie Panie!

Post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.