984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Wielkanocne „pisanie”

Od prawie piętnastu lat Muzeum Polskie w Ameryce, w zabieganym czasie przedświątecznym, organizuje i prowadzi warsztaty pisanek. Zdobieniu jajek towarzyszy ciepła i miłą, niemalże rodzinna atmosfera.

Wśród wielu spotkań, wydarzeń i wystaw przygotowywanych przez Muzeum Polskie w Ameryce, warsztaty wielkanocne zasługują na szczególną uwagę. W sobotę, 13 kwietnia w ciągu ponad dwugodzinnego spotkania, goście zebrani w świetlicy PRCUA w muzeum, usłyszeli o historii pisanek*, zapoznali z potrzebnymi do tego materiałami, a na zakończenie sami wzięli udział w procesie zdobienia, dekorowania i kolorowania wielkanocnego atrybutu – jajek.

Rokrocznie ostatnia sobota tuż przed Niedzielą Palmową na kilka chwil staje się dniem, gdy zainteresowani tematem kultywowania tradycji wielkanocnej, we wspólnym gronie, mogą się podzielić informacjami na temat technik wykonywania pisanek, nauczyć nowych i poznać sekrety związane ze sztuką zdobienia jajek. Warto zauważyć, że tradycja to nie jedynie puste słowa, odpustowe obnoszenie się kościelnymi symbolami, lecz dla katolika to przede wszystkim czynne branie udziału w wydarzeniach dotyczących życia wspólnoty Kościoła, do którego należy.

W warsztatach wzięli udział Ci, którzy wcześniej zarejestrowali się i wnieśli niewielką opłatę pokrywającą koszty niezbędnych akcesoriów. Tego poranka wspólnie do stołów zasiadło niemal pięćdziesiąt osób, by razem uczestniczyć w procesie zdobienia wielkanocnych pisanek. Na stołach ułożono przygotowane przez Muzeum instrukcje w języku polskim i angielskim, prezentujące podstawowe wzory dekoracyjne z różnych regionów Polski, wraz z tłumaczeniem ich znaczeń oraz opisami bogatej symboliki pisankowej.

Warsztaty otworzyła dyrektor MPA Małgorzata Kot, witając licznie tego roku przybyłych, przypomniała jak ważne jest kultywowanie tradycji, zwróciła uwagę na znaczenie czasu podczas takich spotkań, chwili gdy przebywając z innymi ludźmi jesteśmy „zatrzymani w czasie dla samych siebie”. Zachęciła więc do aktywnego udziału w procesie malowania jajek. Prezes Ryszard Owsiany w swoim wystąpieniu przypomniał o pracach muzeum i podziękował sponsorom.

Warsztaty poprowadziła Christine Frankowicz Burd, która jest urodzoną w Chicago córką polskich emigrantów z Zamojszczyzny. Swoją przygodę z pisankami rozpoczęła jako osoba dorosła, bowiem zawsze była wielbicielką polskiej i wschodnioeuropejskiej sztuki ludowej oraz wzornictwa. Swoimi technikami zdobienia, za pośrednictwem mediów społecznościowych, dzieli się z ogromną ilością innych artystów rozsianych po całym świecie. Christine uczestniczyła w kilku warsztatach instruktażowych i zajęciach w różnych miastach w USA.

Z roku na rok warsztaty pisanek cieszą się coraz większą popularnością. Tegoroczna edycja warsztatów zakończyła się tradycyjnym, wspólnym zdjęciem pamiątkowym. Pełne przejęcia twarze uczestników świadczą o potrzebie częstszego organizowania zajęć tego typu i w takiej formie. Miejmy nadzieję, że organizatorom i wolontariuszom z Muzeum Polskiego w Ameryce nie zabraknie chęci i energii do przygotowania kolejnych edycji warsztatów. Wesołego Alleluja!

*Warto wiedzieć, że: najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii, a zwyczaj malowania jajek był znany w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz i Pliniusz Młodszy.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski

Pisanki w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce
Pisanki w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce
Pisanki w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce
Pisanki w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce
Photos by Dariusz J. Lachowski
Wielkanocne „pisanie”
Wielkanocne „pisanie”
Wielkanocne „pisanie”
Wielkanocne „pisanie”
Photos by Julita Siegel

Post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.