984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Dear PMA Friends and Supporters

Dear PMA Friends and Supporters,

During this fast-changing environment, we remain committed to fulfilling our mission of “Preserving the past to benefit the future”.

Although the Polish Museum of America is closed to the public, our staff continues their work from home.  We are working on projects with the anticipation that you will be able to visit the PMA, participate in activities and enjoy our treasures when this current state of the coronavirus passes and we are able to gather in larger numbers.

We will continue to monitor the situation and keep you informed.

In the meantime, we hope you enjoy this short video as we keep you in our thoughts.

Richard Owsiany
President


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy MPA,

W obecnej sytuacji zdrowotnej i społecznej jesteśmy zaangażowani w wypełnianie naszej misji muzealnej, jaką jest „Zachowanie przeszłości dla przyszłości”.

Pomimo tego, że Muzeum Polskie w Ameryce jest zamknięte dla publiczności, nasi pracownicy kontynuują swoją pracę w domach. Pracujemy nad różnymi projektami, oczekując, że będziecie Państwo mogli w przyszłości odwiedzić MPA, wziąć udział w rozmaitych spotkaniach i cieszyć się naszymi skarbami, gdy tylko obecny stan walki z koronawirusem minie i będziemy mogli znów zgromadzić się w większym gronie.

Będziemy nadal obserwować sytuację i pozostaniemy z Państwem w kontakcie na bieżąco.

Tymczasem mamy nadzieję, że spodoba się Państwu ten krótki film.

Ryszard Owsiany
Prezes

Post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.