984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL | (773) 384-3352 | Tuesdays, Thursdays, Saturdays, & Sundays, 11AM-4PM

Kolorowa tradycja świąt

Tworzenie polskich ozdób choinkowych w ramach warsztatów z Muzeum Polskim w Ameryce po raz dziesiąty.

W sobotę 14 grudnia dorośli i dzieci uczestniczyli w warsztatach tworzenia polskich ozdób choinkowych. Przy ustawionych okrągłych stołach, w świetlicy budynku MPA zebrali się chętni do nauki wyczarowywania z papieru, bibułki, słomy, patyczków, waty, koralików, styropianu i tkanin cieszących oko ozdób choinkowych.

Licznie tego roku przybyłym wytrwale pomagali od lat ci sami wolontariusze. Pod czułym zaś okiem instruktorów: Mirosławy Link, Lidii Kowalewicz, Haliny Misterki, Anny Rafacz, rodziły się świąteczne ornamenty. Wśród tegorocznych wzorów na uwagę zasługiwały papierowe anioły, góralskie bombki z tkanin, reniferki oraz małe choineczki z tasiemek i koralików. To właśnie te elementy cieszą się największą popularnością i o nie najczęściej pytają uczestnicy warsztatów.

Tegoroczne warsztaty poprowadzone zostały w blasku betlejemskiego światła pokoju, pod hasłem: „Światło, które daje moc” i były przede wszystkim przygotowaniem do świąt. Przeniesiona bowiem tu została symbolika okrągłego stołu, przy którym siedząc, można tworzyć rzeczy piękne i rozmawiać wspólnie w zrozumieniu i pokoju.

Jak zwykle warsztaty tworzenia polskich ozdób choinkowych odwiedzili nie tylko Polacy, przede wszystkim byli to Amerykanie polskiego pochodzenia, często już niemówiący po polsku. Tego typu wydarzenia są dla wielu, pewnego rodzaju pomostem z historią i z tym co niejednokrotnie utracili na zawsze. Podkreśla to misję muzeum: zachowania przeszłości dla przyszłości. Warsztaty polskich ozdób choinkowych, które otworzyli dyrektor placówki Małgorzata Kot oraz prezes Ryszard Owsiany, odwiedziła skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, życząc zebranym spokojnych i rodzinnych świąt. Błogosławieństwa zebranym udzielił ojciec Bronisław Staworowski, prezes Fundacji Brat Słońce.

Uczestnicy sobotniego spotkania mogli też zwiedzić muzeum, a po zakończeniu warsztatów zaproszeni zostali do Sali Głównej MPA na uroczystość przekazania światełka betlejemskiego. Jego historię opowiedziała harcmistrzyni Lucie Bucki. W tym roku światełko z jej rąk odebrał prezes MPA Ryszard Owsiany. Każda rodzina zainteresowana tą tradycją opuściła gościnne mury muzeum już z własnym światełkiem oraz z ornamentami na choinkę i oczywiście z oczekiwaniem na kolejną, przyszłoroczną edycję warsztatów tworzenia polskich ozdób choinkowych.

Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Photos by Dariusz J. Lachowski

Post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.